shutterstock_496405075.jpg
shutterstock_260085929.jpg

Online alışverişte

öne çıkan özellikler

kevin-bhagat-1148999-unsplash.jpg

Teknolojik gelişmeler, moda ve e-ticaret dünyasını da değiştirmeye devam ediyor. Kişiselleştirilmiş ve hızlı moda alışverişi, süreçleri ve şirketlerin faaliyetlerini yeniden yapılandırması ile sonuçlanıyor. Bu anlamda, kullanıcılara hangi özelliklerin online alışveriş yaparken onlar için daha büyük önem taşıdığını sorduk. 

shutterstock_787054072.jpg

En Önemli Teknolojik Özellikler

1. 
Ürün
yorumları

2.

Resimli arama

3.

Beden
seçim rehberi

4.

İstek listesi ve 
bildirimleri

5.

Ürün

videoları

6.

İlham veren

kombin örnekleri

Tüketicilere sorduk:

"Online alışveriş yaparken aşağıdaki özelliklerden hangileri sizin için önem taşır? Lütfen en az 3 ve en fazla 5 adet seçim yapın."

Ürün yorumları

Resimli arama

Beden seçim rehberi

İstek listesi ve indirim bildirimleri

Ürün videoları

Kombin önerileri

Mobil uygulama

Benzer ürün önerileri

Favori markalara göre kişiselleştirilmiş arama

Ürün materyaline göre arama

Trendlerle ilgili moda makaleleri

Sürdürülebilirlik filtresi

Sohbet botu

Resimli arama

Resimli arama, tüketicilerin online alışveriş yaparken görmeyi istediği özelliklerin başında geliyor. Yazı yerine resim yükleyerek gerçekleştirilen resimli arama, sağladığı anlık ve başarılı sonuçlar sayesinde kullanıcıların ilgisini çekiyor.

 

Sadece markasını bildiğiniz spesifik bir ürün aramak ya da ürün modelini bilmemek alışverişi zorlaştırırken, resimli arama tam olarak bu problemlere çözüm getiriyor. Amazon, Alibaba ve Google gibi teknoloji devi şirketler dışında ASOS ve GLAMI gibi sitelerde de bu özellikle arama yapmak mümkün. Resimli arama ile alışveriş yapan tüketicilerin ürün satın alma olasılığı da diğer arama yöntemlerine göre oldukça yüksek. Ne istediğini tam olarak bilen tüketicilerin satın alma kararını vermesi de daha hızlı bir süreçle gerçekleşiyor.

13.png
5.png

Ürün değerlendirmeleri

Tüketiciler, değerlendirmelere reklamlardan daha fazla değer veriyor. Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere kullanıcılar ürün yorumlarını okumak ve satın almayı düşündükleri ürün hakkında daha iyi fikir sahibi olmak istiyor. Alibaba, Amazon ve Trendyol gibi büyük alışveriş sitelerinde bu seçenek yer alıyor. Farklı ülkeler arasında çıkan sonuçlar da bu trendi destekliyor.

"Alışveriş yaparken ürün değerlendirmelerini
okuyor musunuz
?"

shutterstock_564169753.jpg

Değerlendirme yazmayı en çok seven ülke olarak, son üç ayda hiç yorum bırakmadığını söyleyen katılımcı sayısının en düşük olduğu Türkiye ön plana çıkıyor.​

"Son 3 ayda satın aldığınız bir ürün için değerlendirme yazdınız mı?"

Grafik, soruya hayır cevabı verenleri gösterir.

fit_vis_5-blog-full.jpg
15592850042001153288.jpg

Beden seçim rehberi

Online alışveriş yapan tüketicilerin en önemli kaygısı beden ölçüsünün uymama ihtimali olarak öne çıkıyor. Bu anlamda, önerilen beden ölçülerini içeren bir tablo ya da beden seçim rehberi kullanıcıların sorununa kolayca çözüm getiren bir özellik.

 

Alışveriş siteleri, kullanıcılara bedenleri hakkında bazı basit sorular sorarak ve daha önce almış oldukları ürünlere bağlı olarak beden ölçüsü önerisinde bulunuyor. Bu teknolojik özellik, kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.

 

Ölçülerini tam olarak bilmeyen kullanıcılar bile başka markalardan aldıkları ürünlerden beden olarak ne kadar memnun kaldıklarını biliyor. Bu nedenle, beden kıyaslama aslında hem çabuk hem de başarılı bir metot olarak göze çarpıyor.

Ürün videoları

Türk katılımcıların alışveriş yaparken görmek istediği bir başka özellik de ürün videoları olarak ön plana çıkıyor. Ürünü manken üzerinde daha iyi şekilde anlamayı sağlayan ürün videoları tüketicilerin satın alma kararlarına büyük bir etkide bulunuyor.

Teknolojik gelişmelerle hızla yayılan bu trend, ASOS gibi büyük alışveriş sitelerinde an itibariyle yer alıyor. Kullanıcıların beklentisi doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren alışveriş sitelerinin de yakın dönemde bu özelliği değerlendirerek kullanıcılara sunması bekleniyor.

42bd60b9206e3dc8e9c23079f68965ab_fitted_

İstek listesi ve

indirim bildirimleri

Modern dünyanın geçeklerinden biri de günlük aktiviteleri daha organize ve pratik hale getirmek. Bu durum alışveriş alışkanlıklarına da yansıyor. Sezon indirimlerinin yılın tüm aylarına yayılırken, kullanıcılar istek listesi özelliğini kullanarak favori ürünlerini kaydetmek ve olası indirim durumunda haber alarak en verimli şekilde alışveriş yapmak istiyor. 

%66  genellikle veya sadece indirim döneminde alışveriş yapan kullanıcıların oranı

Screen Shot 2020-01-29 at 16.17.13.png
d.jpg
glamidaysshopping.jpeg

İlham veren 

kombin önerileri

Moda konusunda ilham edinme ve daha önce yapılmış kombinlere göz atma isteği moda endüstrisinin başlangıcına kadar uzanıyor. Günümüzde ise ilham veren içerikler farklı kanallar aracılığıyla daha sık karşımıza çıkıyor.

 

Tüketicilerin daha fazla görmek istediği bu özellik, aslında kombin yapmayı sevmeyen ya da kombin yaparken fazla zaman harcamak istemeyenler için gerçekten ideal. Tam olarak da bu sebeple pek çok alışveriş sitesi, tüketiciler için set olarak satın alıma hazır şekilde kombinler yaratılıyor.

"Mobil uygulamaları hangi sebeple ziyaret edersiniz?"

%55  ilham arayan kullanıcıların oranı

Tüketicilerin çoğu uzun makaleler yerine benzer ürün ya da sezon trendlerine göre belirlenmiş ürün listelerini tercih ediyor.

"Alışveriş sitelerinde yer alan ilham verici içeriklerden hangisi sizin için en önemlidir?"

*Tüm ülke sonuçlarının ortalaması

** Cevaplar arasında "Diğer" seçeneği vardı

shutterstock_737856142.jpg